Peníze jako symbol vlastenectví?

Peníze chápe většina z nás pouze jako prostředek směny. Ne vždy však tomu tak bylo. Peníze na začátku své historie měly zcela jinou funkci než pouze platidla. Byly používány i jako důkaz existence státu a také jeho postavení vůči ostatním zemím. Později však už začaly plnit pouze funkci platidla.

Jaké peníze dnes známe?

V daleké historii peníze ani nebyly. Fungovala pouze směna zboží za zboží, maximálně za hodnotnější zboží v podobě hedvábných šátků nebo koření. Později bylo uznáno, že to není nejvhodnější způsob platby. Byly vymyšleny první formy platidla-mince. Ty později díky své hodnotě vymizely, nahradily je pouze bankovky a nyní státovky – papírové peníze, které mají krytou hodnotu státem.

Dnes už však nepotřebujeme mít u sebe ani peníze. Stačí malá kreditní karta a můžeme s ní platit cokoliv a jakoukoliv částku. O tom se našim předkům ani nesnilo. A nyní si bez ní nedovedeme svůj život ani představit. Kdo by dnes do obchodu nesl 10 hedvábných šátků nebo kupu obilí?

Je to však dobře? Čím dál více přistupujeme k penězům jako k neplnohodnotné věci. Možná právě proto máme neustálý nedostatek peněz. A nic nám není dost. Na druhou stranu je pravda taková, že finanční hodnota peněz je stále menší a menší, ať už chceme nebo ne. Ekonomiky se čím dál častěji ocitají v krizi, tak se není čemu divit.

Přečtěte si také:  Provždy první, zatím jediná - dvoustovka s J. A. Komenským

I tak bychom měli k penězům přistupovat zodpovědněji a brát je jako kousek našeho vlastenectví. Přece jen ještě existuje česká koruna, která má velmi bohatou historii. Chovejme se k ní s úctou správného občana a zbytečně neplýtvejme.

Česká koruna bude navždy symbolem naší republiky i její historie. Hlavně symboly českých bankovek bývají také označovány jako nejkrásnější bankovky vůbec. Můžeme být na ně pyšní. Buďme tedy hrdí nejen na svou měnu, ale i zemi.