Obsah textu
Ještě v loňském roce v červenci se za jedno euro zaplatilo 26 korun, za libru okolo 30 korun a za americký dolar 19 korun. V dnešní době je to již o několik korun více. Například za libru je v současnosti nutné zaplatit už 34 korun. I když za tento pokles může z velké části intervence české národní banky v loni na podzim, od té doby utekla již spousta vod, ale česká koruna neustále oslabuje.
Vývoj české koruny vůči euru od roku 2002
Jelikož je kurz eura vůči koruně sledován až od roku 2002, nemůžeme zde porovnat starší období jeho vývoje. V roce 2002 byl kurz eura vůči koruně stanoven na 30,7 Kč/EUR. To je dnes, i po intervenci české národní banky, poměrně nepředstavitelně vysoká částka. Od července roku 2002 bylo euro nejsilnější v roce 2004, kdy jsme za jedno euro zaplatili i přes 33 korun. Od listopadu 2013 se již kurz pohybuje okolo sedmadvaceti korun.
Vývoj české korun vůči americkému dolaru od roku 2003
V červenci v roce 2003 byl kurz dolaru vůči koruně stanoven na 27,5 Kč/USD. Tehdy byl dolar ještě poměrně silný a Češi si pro cestu za oceán museli připravit rozhodně o něco víc financí, než je tomu dnes. Nejsilnější pak byla koruna vůči dolaru v červenci v roce 2008, kdy stačilo zaplatit pouze okolo 14 Kč za jeden dolar. Od té doby se již kurz k této hranici nikdy nepřiblížil. Od začátku roku 2014 se pak měnový kurz pohybuje okolo dvaceti korun za dolar a dle prognóz v nejbližší době pod tuto hranici neklesne.
Vývoj české koruny vůči libře od roku 2002
Poslední měnou, která je poměrně stabilní a dá se tedy podle ní velice dobře určit síla koruny, je britská libra. Ta se zatím stále řadí mezi jedny z nejdražších měn, jelikož jsme za ní v historii nikdy nezaplatili méně než 27 korun. Nejsilnější pak byla libra v roce 2004, kdy jsme za ni platili i 49 korun. Do takové výše má ale libra v dnešní době ještě daleko, jelikož i po intervenci centrální banky se kurz libry vůči koruně pohybuje okolo 33 Kč/GBP.