Český falsifikát č. 1 aneb jaká bankovka se falšuje nejčastěji?

Česká koruna má již svou poměrně dlouhou tradici a historii. I když postupně odpadaly mince a bankovky s menší nominální hodnotou, ty „velké peníze“ stále zůstávají. Které bankovky však podléhají největšímu penězokazectví? V minulých letech se podařilo na našem území zadržet padělané nebo pozměněné bankovky v celkové hodnotě více, než 8 000 000 Kč. Většina z nich šla však poznat hned na první pohled. Nebo alespoň na ten druhý.

Copak ty peníze tisknu?

Že jste již nejednou tuto větu ze svých úst vypustili? Mnoho z podvodníků, kteří měli v plánu platit padělky, si jednoduše peníze natiskli sami doma na ne příliš kvalitní tiskárně. Se sháněním bankovního papíru se nijak neobtěžovali. Postačila klasická bílá a4 s tradiční gramáží. Takové padělky jsou nejen poznat hned na první pohled, ale také při pohmatu byste nějaké ty nedostatky odhalili.

Jaké peníze se u nás pozměňují nejčastěji?

Největší oblíbenost si u padělatelů vysloužila tisícikoruna. Hned na druhém místě se umístila její mladší kamarádka „pětistovka“. Ptáte se, kde se falšují peníze nejčastěji? Odpověď hledejte v Praze, Benešově, Brně a Ostravě.

Přečtěte si také:  Česká měna neustále oslabuje

Jaké sankce hrozí?

Pokud člověk jakkoli pozmění nebo upraví bankovku a hodlá s ní zaplatit, hrozí mu až několikaleté odnětí svobody. Délka vězení se samozřejmě odvíjí od objemu padělaných peněz, jejich nominální hodnotě i zdařilosti falsifikátů. A co když mezi bankovkami padělek objevíte? Vaší povinností je okamžité odevzdání této bankovky na policii nebo u ČNB.