Obsah textu
Peníze hýbou světem – a to ať se nám to líbí nebo ne. Jen si prohlédněte svou peněženku – jaké nominální hodnoty se v ní nacházejí? Koruny, dvoukoruny, pětikoruny nebo dokonce „desítky“, „dvacítky“ a „padesátky“? Možná, že objevíte také nějaký zatoulaný desetník nebo padesátník. S těmito mincemi už ovšem nezaplatíte, žádnou nominální hodnotu nemají. To však neznamená, že nemají ani hodnotu pamětní. My se v tomto článku podíváme na pamětní mince, kterými můžete zpestřit svou sbírku nebo do nich uložit své jmění.
Kdo a jak často pamětní mince vydává?
V dobách dávno minulých vydávaly pamětní mince jednotlivé rody. Jejich hodnota se měnila dle obsahu drahých kovů, jenž v nich byl uchován. Se vznikem Československého státu a Československé národní banky, bylo vydávání pamětních mincí výlučně v rukou této instituce. V období okupace bylo ražení mincí zastaveno. Opětovného obnovení se dočkalo až po skončení války. Dnes pamětní mince vydává Česká národní banka a to v pravidelných emisích. Informace o tom, že budou mince vydávány, uveřejňuje ve sbírce zákonů.
Hodnota pamětních mincí
V dnešní době si můžete pořídit pamětní mince ze zlata nebo ze stříbra. Stříbrné zakoupíte v hodnotě 200 a 500 Kč, zlaté potom v nominální hodnotě 1000 Kč 2500 Kč 5000 Kč a 10000 Kč. U zlatých mincí si můžete vybírat z originálních tematických řad. V roce 2000 byly navíc vyrobeny pamětní mince ze stříbra se zlatou vložkou a hologramem, jejíž nominální hodnota činila symbolických 2000 Kč.