Obsah textu
Ačkoliv tím, co nás na bankovkách nejvíce zajímá, je číslice, mnohé z nich mají i svou výraznou uměleckou hodnotu, která se nejvíce projeví až poté, co jsou dané bankovky staženy z oběhu. V průběhu historie napřed Československé a posléze samostatné České republiky se na tvorbě papírových platidel – bankovek i státovek, podílela celá řada významných umělců. Připomeňme si alespoň dva z nich.
Alfons Mucha
Jedním z těch, jejichž jméno není neznámé snad vůbec nikomu, byl Alfons Mucha. Významně se podílel na přípravě už první emise bankovek samostatného Československa, která vstoupila v platnost 15. dubna 1919. Alfons Mucha je autorem naší první desetikoruny, dvacetikoruny, stokoruny a pětisetkoruny. Pro značný spěch, který první emisi československých papírových platidel provázel, více bohužel vytvořit nestihl. Na těchto bankovkách zůstávají pro budoucí generace uchovány tváře jeho manželky i dcery.
prof. Albín Brunovský
Přestože toto jméno samo o sobě osloví jen málokoho, měl se stát důležitým tvůrcem papírových platidel Československé socialistické republiky. V 80. letech 20. století se stal vítězem veřejné soutěže o výtvarnou podobu celé koncepčně jednotné emise nových bankovek. Z jeho dílny však nakonec známe jen některá díla. Tisícikorunu vydanou v roce 1985 s portrétem Bedřicha Smetany na lícové straně, desetikorunu z roku 1986, na které je zobrazen Pavol Ország Hviezdoslav, padesátikorunu z roku 1987 s portrétem Ludovít Štúra, dvacetikorunu z roku 1988 s Janem Amosem Komenským, která dokonce byla oceněna zahraničním tiskem jako nejkrásnější bankovka roku, a stokorunu s Klementem Gottwaldem. Pětisetkoruna již z důvodů politických změn nebyla realizována.