České mince – historie

Udělejme si krátkou procházku dalekou historií. Na našem území se platívalo mincemi nejrůznějších podob, hodnot i měn. Za v podstatě české můžeme považovat denáry ražené za vlády Boleslava I. Vystřídaly je brakteáty Přemysla Otakara I., pražské groše Václava II. Ty byly posléze vystřídány měnou rakouskou, když český trůn uchvátili Habsburkové.

Korunová měna československá

Korunová měna dělená na haléře se objevuje po vzniku samostatného Československého státu v roce 1918, respektive 1919. Ačkoliv pamětníci možná ještě vzpomenou na mince v hodnotě jednoho haléře – a prý se za to dalo i něco koupit! – většina si pamatuje maximálně pětihaléře.

Krátká historie českých haléřových mincí

Od roku 1993 byla československá měna postupně nahrazována samostatnou českou měnou. Do oběhu přišly mince v hodnotě 10, 20 a 50 haléřů, 1, 2, 5, 10, 20 a 50 korun. Platnost deseti a dvacetihaléřových mincí, drobných hliníkových plíšků, však byla ukončena už k 31. 10. 2003, padesátihaléře se z našich peněženek odstěhovaly natrvalo na konci srpna 2008. Od tohoto data se veškeré ceny zaokrouhlují na celé koruny.

České korunové mince

Autorkou české korunové mince s českým lvem na líci a hodnotovým číslem nad svatováclavskou korunou na rubu je akademická malířka Jarmila Truhlíková-Spěváková. Dvoukorunu stejné autorky na líci zdobí také český lev, na rubu hodnotové číslo vedle velkomoravského šperku – gombíku.

Přečtěte si také:  Česká měna neustále oslabuje

Autorem návrhu české pětikoruny je akademický sochař Jiří Harcuba. Mince má na líci českého lva, na rubu hodnotové číslo na pozadí stylizovaného Karlova mostu s hladinou Vltavy.

Pod podobou desetikoruny je podepsán akademický sochař Ladislav Kozák. Na lícní straně opět český lev, na rubu hodnotové číslo na pozadí brněnského Petrova.

Autorem dvacetikoruny je akademický sochař Vladimír Oppl, na lícní straně obligátně český lev, na rubu hodnotové číslo vedle postavy svatého Václava, jak ho známe z Václavského náměstí. Na pozadí nápis z tohoto pomníku.

Autorem návrhu naší nejvyšší a rozhodně i nejzajímavější mince je opět akademický sochař Ladislav Kozák. Mince je bimetalová – z oceli pokovené na mezikruží mědí, ve středu slitinou mědi a zinku. Na lícní straně ji zdobí ve středu český lev, na mezikruží hodnotové číslo, na rubu ve středu seskupení budov charakteristických pro Prahu, na mezikruží latinský nápis.