Jak si vybrat půjčku a nešlápnout vedle?

Březen je tradičně spojován s nepříjemností v podobě podání daňového přiznání. Pokud se vás tato skutečnost týká, jistě každý rok netrpělivě čekáte, zda budete muset státu nějakou u částku doplatit na daních, zdravotním či sociálním pojištění nebo jestli vám něco stát či pojišťovna vrátí. Pokud se jako pravděpodobnější ukáže první varianta, pak se může jednat o poměrně nepříjemný šok. Vyjde-li vám několikatisícový nedoplatek a z minula nemáte žádnou rezervu, pak se budete s největší pravděpodobností poohlížet po nějaké půjčce. Na následujících řádcích vám prozradíme, jak takovou půjčku vybírat a nešlápnout přitom vedle.

Banka nebo nebankovní instituce?

Drtivá většina zájemců o finanční injekci míří v první řadě do banky. Bankovní úředník zde zkoumá bonitu žadatele, jeho schopnost dostát svým závazkům, výši příjmu, ale i to, zda jeho jméno není vedeno v registru dlužníků. Pokud je vše v pořádku, žádost o půjčku mu je vyřízena během několika mála minut. Často se ovšem stává, že žadatel nemá v pořádku finanční minulost, jeho příjem není dostatečný nebo se jednoduše objevují jiné skutečnosti, jež odporují podmínkám banky a člověk je proto nucen žádat o půjčku nebankovní instituci.

Přečtěte si také:  Česká padesátikoruna - mince roku 1993

Při výběru nezohledňujte pouze hodnotu úroků

Úroky jsou jednou nikoli jedinou položkou, kterou budete muset poskytovateli půjčky uhradit. Některé společnosti si účtují poplatky za vyřízení i schválení půjčky, jinde se můžete setkat s poplatkem za její předčasné splacení. Proto mezi sebou jednotlivé produkty porovnejte, nahlédněte do internetových fór a diskuzí a až po zjištění všech důležitých informací přejděte k samotnému oslovení vybrané společnosti.