Nejdéle platná česká bankovka

Pamatuje si ji každý nad pětadvacet. Zelené „Hradčany“ byly v platnosti déle než třicet let a přežily i vlastní smrt. Poslední stokoruny s touto tématikou byly staženy z oběhu teprve v roce 1993, a to přesto, že poprvé jste s nimi mohli zaplatit už v roce 1962!

Stokoruna známá i neznámá

Ačkoliv dnes už nikdo neví proč – české stokoruny jsou již tradičně zelené, a to platí už od roku 1920! Na lícní straně této konkrétní bankovky, jejímž autorem byl František Heřman, najdete hlubotisk znázorňující mladé zemědělce a průmyslový podnik v pozadí, na rubu pak již zmiňovaný hlubotisk s pražskými Hradčany, které daly stovce její lidové označení. Zajímavostí je, že oproti jiným souběžně platným bankovkám byla tato stokoruna výrazně větší, dokonce větší než bankovky vyšších hodnot.

Platnost poprvé ukončena k 1. 10. 1989

V rámci emise zcela nové a poprvé v historii ucelené řady bankovek byla platnost této stokoruny ukončena na podzim 1989, kdy byla v oběhu nahrazena novou stokorunou z dílny prof. Albína Brunovského s podobiznou Klementa Gottwalda. Vzhledem k rychlým a převratným změnám na politické scéně se však stokoruna s prvním dělnickým prezidentem na výsluní ani v našich peněženkách dlouho neohřála. Urychleně byla vydána nová emise osvědčených stokorun s vyobrazením Hradčan, které byly v únoru 1993 po rozpadu společné Československé republiky okolkovány a teprve od června do srpna téhož roku postupně nahrazovány dnešní opět zelenou stokorunou s vyobrazením českého krále Karla IV, blahé paměti Otce vlasti, jehož podobizna snad již politickému diktátu nepodlehne.