Jak je znáte? Osobnosti z českých bankovek I.

Jsou každodenní součástí našich životů. V hovorové řeči jejich jmény často nahrazujeme číselnou hodnotu bankovky – co o nich ale víme? Co jste si o známých osobnostech, jejichž portréty zdobí české bankovky, ze školních lavic zapamatovali vy?

Stokoruna – Karel IV.

Otce vlasti zná každé malé dítě. Potomek poslední Přemyslovny a Jana Lucemburského, král, jemuž osud Českých zemí skutečně ležel na srdci. Prosadil vznik pražského arcibiskupství, založil dodnes světoznámou Karlovu univerzitu, přivezl do Čech vinnou révu, dal postavit Karlštejn, Karlův most a Nové Město Pražské… Do povědomí mnohých vstoupil svými čtyřmi manželkami – Blanka z Valois, Anna Falcká, Anna Svídnická, Alžběta Pomořanská. Věděli jste, že jeho třetí žena, Anna Svídnická, byla původně vybrána jako manželka pro jeho syna Václava z předchozího manželství, který však zemřel jako ani ne dvouleté batole? Karla IV. si pamatujeme jako otce dvou následujících českých králů – Václava IV. a Zikmunda Lucemburského. V průběhu svého života a čtyř manželství se však Karel IV. stal otcem celkem 11 dětí, z nichž mnohé sám přežil.

Přečtěte si také:  České bankovky očima umělce

Dvousetkoruna – Jan Amos Komenský

Budoucí učitel národů spatřil světlo světa léta Páně 1592 neznámo kde. Jako pravděpodobná místa se uvádějí Uherský Brod, Nivnice nebo také obec Komňa, odkud rod prokazatelně pocházel. Jisté je jen to, že šlo o obec moravskou. Byl jednoznačně největším spisovatelem pobělohorské emigrace a posledním biskupem jednoty bratrské. O své celoživotní dílo, které začal tvořit už v době studií, dvakrát v životě přišel, část rukopisů poztrácel v roce 1621 při útěku před španělskou armádou, značná část jich shořela při požáru polského Lešna. Přesto se pro budoucí generace zachovalo mnoho jeho myšlenek. Zatímco v Čechách byl za svého života kvůli své víře pronásledován, svět jej již tehdy uznával jako velkého myslitele i pedagoga.