České pětitisícovky I.

Bankovkou nejvyšší nominální hodnoty je v České republice pětitisícikoruna. Nebylo tomu tak ale vždy. Zatímco bankovka vyšší hodnoty se u nás nikdy nepoužívala, několikráte si na příčku nejvyšší sáhly i bankovky mnohem nižší hodnoty. Poprvé to byla tisícikoruna v době od října 1945 do května 1946, na dlouho pak kralovala mezi lety 1953 až 1985 pouhá pětistovka, aby mezi lety 1985 a 1993 znovu popustila trůn tisícikoruně. Pětitisícovka se po dlouhých čtyřiceti letech vrátila do oběhu až v říjnu roku 1993.

První česká

První opravdu česká pětitisícovka byla v platnosti od srpna 1919 do dubna 1921. Na jejím líci se nachází medailon s portrétem paní Leflerové. Mimo převažující červené barvy tu najdeme i černou a šedou. Její rub zdobí ornament okolo číselné hodnoty. Na této státovce ještě schází vodoznak. Jejími autory byli Heinrich Lefler a Rudolf Rössler a nalezneme na ní podpis Dr. Rašína. Vytištěna byla ve Vídni. V současnosti se jedná o nejvzácnější českou státovku, pokud je známo, existuje pouze 36 skutečně pravých, ověřených exemplářů, které se nacházejí ve veřejných i soukromých sbírkách, z nichž 35 je perforováno a označeno jako NEPLATNÉ. Na celém světě existuje jen jediný neperforovaný kus.

Přečtěte si také:  Americká hypotéka nebankovní

Pro čtenáře: Víte, jak si zařídit hypotéku bez příjmů?

Pět tisíc podruhé

Druhá česká pětitisícovka vstoupila v platnost v únoru 1921 a platila až do srpna 1944. Autor této zdobné státovky druhé emise je dnes již neznámý. Rovněž zde ještě není vodoznak, ochranou funkci zastupují tzv. konfety v papíře. Bankovka byla vytištěna v New Yorku a zdobí ji mimo medailonek s ženským portrétem v kroji a zátiší s pohledem na horu Říp také podpis Dr. Engliše.