Obsah textu
Podařilo se vám někdy znehodnotit bankovku roztržením nebo vypráním? Co s takovou bankovkou dělat a jaká je šance na její opětovné zhodnocení? Na tyto a spoustu dalších dotazů vám může pomoci odpovědět tento článek. Kolik dostanete za půlku stokoruny? A co když donesete pouhý kousíček, který se vleze do dlaně?
Celou nominální hodnotu bankovky dostanete, když…
Je vámi donesená bankovka roztrhaná, ale lze ji z jednotlivých kousků postupně složit. V bance samozřejmě ale také zkoumají, zda se jedná o skutečnou a nijak nepozměněnou, či neupravenou bankovku. Jenom takové prokazování stojí bankovní úředníky spoustu času. Plnou hodnotu však dostanete také v případě, že je poničená bankovka větší, než tři čtvrtiny plochy původní bankovky.
Krácená odměna na vás čeká v případě, že
Jestliže přijdete do banky s polovinou bankovky nebo ještě větším dílkem, máte nárok na polovinu její nominální hodnoty. Pokud je však donesený kousek větší, než jedna čtvrtina původní plochy bankovky a zároveň menší, než polovina, máte nárok na čtvrtinovou hodnotu. V případě, že se dostavíte s kousíčkem bankovky nedosahujícím ani této jedné čtvrtiny, s nějakou odměnou se můžete bohužel rozloučit.
Co s vypranou bankovkou?
Odbarvená neboli vypraná bankovka (jak ji definuje Česká národní banka) může být přijata bankovní institucí, která vám vyplatí její původní hodnotu. To v případě, že lze rozeznat určité znaky pravosti a ověří se, že se jedná o pravou bankovku. V opačném případě nárok na odměnu zaniká. Více o neplatných bankovkách zde.