Jak si vybrat půjčku a nešlápnout vedle?

Březen je tradičně spojován s nepříjemností v podobě podání daňového přiznání. Pokud se vás tato skutečnost týká, jistě každý rok netrpělivě čekáte, zda budete muset státu nějakou u částku doplatit na daních, zdravotním či sociálním pojištění nebo jestli vám něco stát či pojišťovna vrátí. Pokud se jako pravděpodobnější ukáže první varianta, pak se může jednat o poměrně nepříjemný šok. Vyjde-li vám několikatisícový nedoplatek a z minula nemáte žádnou rezervu, pak se budete s největší pravděpodobností poohlížet po nějaké půjčce. Na následujících řádcích vám prozradíme, jak takovou půjčku vybírat a nešlápnout přitom vedle.

Banka nebo nebankovní instituce?

Drtivá většina zájemců o finanční injekci míří v první řadě do banky. Bankovní úředník zde zkoumá bonitu žadatele, jeho schopnost dostát svým závazkům, výši příjmu, ale i to, zda jeho jméno není vedeno v registru dlužníků. Pokud je vše v pořádku, žádost o půjčku mu je vyřízena během několika mála minut. Často se ovšem stává, že žadatel nemá v pořádku finanční minulost, jeho příjem není dostatečný nebo se jednoduše objevují jiné skutečnosti, jež odporují podmínkám banky a člověk je proto nucen žádat o půjčku nebankovní instituci.

Přečtěte si také:  Peníze aneb téma ke každodenní diskuzi

Při výběru nezohledňujte pouze hodnotu úroků

Úroky jsou jednou nikoli jedinou položkou, kterou budete muset poskytovateli půjčky uhradit. Některé společnosti si účtují poplatky za vyřízení i schválení půjčky, jinde se můžete setkat s poplatkem za její předčasné splacení. Proto mezi sebou jednotlivé produkty porovnejte, nahlédněte do internetových fór a diskuzí a až po zjištění všech důležitých informací přejděte k samotnému oslovení vybrané společnosti.