Půjčit si nebo živořit?

Do nepříznivé finanční situace se může ze dne na den dostat kdokoli z nás. Nečekané ukončení pracovního poměru, závažná nemoc nebo úmrtí v rodině nás může zcela vyřadit z běžného života, což bude mít nemalý dopad také na naši peněženku a bankovní konto. Pokud se do některé z výše uvedených situací dostanete, pak máte hned dva způsoby řešení – buďto zamířit do banky, nebankovní společnosti nebo ke známým a půjčit si zde určitý finanční obnos, nebo žít doslova ze dne na den a z „ruky do huby“ a čekat na příznivější časy. Na následujících řádcích jsme pro vás sesumírovali výhody a nevýhody obou variant.

Půjčím si

Půjčka může vyřešit nejeden problém. Ovšem zpravidla se jedná o jednorázové řešení, které nemá příliš mnoho pozitivních dopadů. Ano, samozřejmě, že můžete vytloukat jednu půjčku půjčkou druhou, ovšem jak dlouho tuto zátěž zvládnete do doby, než se vaše schránka začne plnit upomínkami od věřitelů? Samozřejmě, že pokud potřebujete půjčit jednorázově, není na tom nic špatného, pokud si však půjčujete co chvíli, měli byste snížit objem svých výdajů nebo se poohlédnout po lépe placeném zaměstnání.

Přečtěte si také:  Jak je znáte? Osobnosti z českých bankovek I.

Budu živořit

I to je pochopitelně možnost. Rapidně snížíte své výdaje, budete si pečlivě zapisovat veškeré příjmy a výdaje domácnosti a přiberete si nějakou směnu navíc nebo večerní brigádu. Takto můžete pochopitelně nějakou dobu fungovat, ovšem do nekonečna si všechno pěkné odpírat nelze. Také neustálý pracovní kolotoč vás po čase začne náležitě vyčerpávat. Jaké je tedy nejefektivnější řešení? Snažit se předvídat, vždy tvořit nějakou finanční rezervu a neustále pracovat na svém osobním rozvoji, schopnostech a dovednostech.