Česká padesátikoruna – mince roku 1993

Stala se natolik běžnou součástí našich životů, že už nad ní vůbec nepřemýšlíme. A přitom tomu ještě není tak dávno, co kovové padesátikoruny vůbec neexistovaly. První české mince této hodnoty byly vyraženy v Hamburku 13. ledna 1993 a do oběhu, jako první české mince vůbec, přišly v dubnu téhož roku.

Podoba mince

Padesátikoruna je poměrně velká a masivní bimetalická mince. Její průměr je 27,5 mm, z čehož střed činí 17 mm, její síla je 2,55 mm a hmotnost 9,7 g.  Její střed je z oceli plátované slitinou mědi a zinku, mezikruží je plátováno a galvanicky pokoveno mědí. Mince je magnetická, kulatá, s hladkou hranou. Na lícní straně naleznete ve středu českého lva a na mezikruží hodnotové číslo, na rubu je ve středu seskupení charakteristických pražských budov a na mezikruží latinský nápis „Praga mater urbium“.

Málem tady nebyla…

Přes svou jedinečnost začala být již po půl roce používání v oběhu postupně nahrazována růžovou bankovkou s vyobrazením Anežky Přemyslovny. Lidem se zdála příliš velká, těžká, příliš vysoké nominální hodnoty… V novinách se opakovaně objevovaly články o tom, že středy bimetalických padesátikorun vypadávají a pracovníkům peněžního odboru ČNB se nedařilo tuto fámu vyvrátit, přestože na předložených „důkazech“ byly jasně patrné stopy hrubého násilí.

Přečtěte si také:  Ražené české mince II. - flůtek, groše, bílý peníz

První a jediná česká!

Za zlom však lze označit udělení ceny Mince roku 1993 v kategorii The best trade coin, které česká padesátikoruna jako první a jediná česká mince obdržela od Společnosti amerických sběratelů mincí a časopisu World coin news. Mincovní skvost z dílny akademického sochaře Ladislava Kozáka přežil svou vlastní smrt a vydal se na vítězné tažení do českých obchodů a peněženek. A kdeže je dnes konec růžové Přemyslovně!