Současná česká desetikoruna

Autorem desetikorunové mince je akademický sochař Ladislav Kozák, který připravoval návrhy jak na 10 Kč tak i na 50 Kč minci, jelikož už měl zkušenost s propracovanými návrhy na stříbrné mince s tématikou městských památkových rezervací. V oběhu je současná desetikoruna od 9.6. 1993. Na lícní straně mince je český lev, na rubové straně hodnotové číslo 10 a na pozadí národní kulturní památka – brněnský Petrov, který se jako motiv na minci objevil úplně poprvé. Je zhotovena z platinované oceli a galvanicky pokovené mědi. Je kulatá o průměru 24,5 mm a hmotnosti 7,62 gramů. Hrana mince je vroubkovaná – celkem 144 vroubků. Desetikoruny jsou v současnosti raženy v České mincovně v Jablonci nad Nisou.

Jak se měnila v průběhu let – první verze

Mince existuje ve více vzorech. Vzory z roku 1993, 1995 a vzor z roku 2000. Mince s původními menšími písmeny se dostaly do oběhu jen v malém množství, jako žetony pro seřizování automatů. Bylo jich vyraženo v roce 1993 jen 1 000 kusů a razila je mincovna v Hamburku. Od ostatních se odlišuje velikosti písmen Kč. Dnes se většina těchto mincí již nachází v soukromých sbírkách a jejich nalezení v oběhu je raritou. Její cena dle poptávky je cca 6 000 – 15 000 Kč. Vzácný je jen tento účelový odražek, ostatní mince z roku 1993 jsou naprosto běžné.

Přečtěte si také:  Jak je znáte? Osobnosti z českých bankovek I.

Změny v roce 1995

Druhá verze z roku 1995 je lépe čitelná, písmena jsou výrazně větší. Nově vyražené mince mají červený lesk a tím působí velmi atraktivně. Měď však reaguje na okolní prostředí a oxiduje. Proto po určité době všechny mince ze slitin tmavnou. České desetikoruny tudíž po určité době v oběhu mají tmavohnědou patinu.