Mince „naruby“ I.

Jakmile se začne mluvit o kterékoliv minci, člověku většinou okamžitě vytane na mysli její podoba. Všichni je dobře známe – dokážete však říci, Co je na nich vyobrazeno a proč? Budete muset dlouho přemýšlet nebo na to dokonce vůbec nepřijdete, ačkoliv to máte přímo před očima? Čtěte dál!

Drobné mince

Celkem jednoduchou podobu mají drobnější mince s korunovou hodnotou. V současné době u nás jsou v oběhu celkem tři – koruna, dvoukoruna a pětikoruna. Na jejich lícní straně vždy najdete českého lva, na rubu pak velké hodnotové číslo s dalším motivem odkazujícím k české historii.

U koruny je to Svatováclavská koruna umístěná pod hodnotovým číslem, u dvoukoruny velkomoravský šperk, tzv. gombík, vedle hodnotového čísla, u pětikoruny je pozadím hodnotového čísla stylizovaný Karlův most a vltavská hladina. Pokud se na minci skutečně dobře podíváte, všimnete si na mostě i lipového listu, který má symbolizovat jednu z mostních věží.

Mince
Hans / Pixabay

Desetikoruna

Současná mince desetikoruna z dílny akademického sochaře Ladislava Kozáka má na líci opět českého lva, na rubu pak hodnotové číslo na pozadí národní kulturní památky Petrov v Brně, která se na českém platidle objevila vůbec poprvé, přestože patří mezi významná místa Brna i celé Moravy.

Přečtěte si také:  Nejdéle platná česká bankovka

Petrov je názvem kamenného ostrohu v centru Brna, ale často se jej používá pro označení samotné pozdně gotické katedrály svatého Petra a Pavla, která je na něm vybudována. Ta je dominantou i na minci. Katedrála je patrně nejstarším kostelem v Brně, jehož základy pocházejí už z 12. Století. Dnes je celý areál vrchu Petrova chráněn jako národní kulturní památka.